Prečo potrebujeme testosterón?
Testosterón je kľúčovým mužským pohlavným hormónom, ktorý ovplyvňuje plodnosť, svalovú hmotu, rozdelenie tuku v tele, ale aj produkciu červených krviniek. Pokiaľ hladina testosterónu klesne pod najnižšiu zdravú hranicu môže to zapríčiniť hypogonadizmus alebo neplodnosť. Našťastie existujú rôzne zdroje, ako si muži s nízkou hladinou testosterónu môžu pomôcť k jeho zvýšenie.
Nízky testosterón sa stáva čoraz viac a viac bežným problémom u mužov. Čísla hovoria, že predpísané množstvo doplnkov a liekov na zvýšenie testosterónu sa od roku 2012 späťnásobilo.
Rýchle fakty o testosteróne
- testosterón reguluje hneď niekoľko procesov v mužskom tele
- hladina testosterónu sa znižuje s narastajúcim vekom muža
- prohormonálne doplnky nemajú žiadny vplyv na hladinu testosterónu v tele
- lieky či doplnky na testosterón sa predpisujú zvyčajne len kvôli špecifickým zdravotným problémom, nie kvôli prirodzenému zníženiu testosterónu v tele kvôli starnutiu
- napríklad injekčná hormonálna liečba, kde sa nahrádza testosterón je tiež možná, avšak tento spôsob liečby so sebou prináša aj riziká
Čo je to testosterón ?
Testosterón je hormón zodpovedný za rozvoj mužských pohlavných charakteristík. Hormóny sú akýmisi chemickými prenášačmi, ktorí máju za úlohu štartovať potrebné zmeny v tele. Ženy taktiež v tele produkujú testosterón no v oveľa menších hladinách.
Je to typ androgénu produkovaný hlavne v semenníkoch a to v bunkách, ktoré nazývame leydigové bunky.
Hlavná funkcia testosterónu u chlapov je regulovanie hneď niekoľkých funkcii spolu s produkovaním spermii.
- libido a chuť na sex
- pevné kosti
- rozloženie tuku
- objem svalstva a sila
- produkcia červených krviniek
Bez určitého množstva testosterónu v tele sa chlap stáva neplodným. Je to preto, že testosterón pomáha vo vývoji zrelých spermii.
Aj napriek tomu, že sa jedna o mužský pohlavný hormón, testosterón taktiež prispieva zvýšeniu libida, čiže chuti na sex, hustote kosti a fyzickej sile a objemu svalstva u žien. Avšak nadpriemerná hladina testosterónu u žien môže zapríčiniť vypadávanie vlasov podobne ako u mužov a neplodnosť.
Hladiny testosterónu sú kontrolované mozgom a hypofýzou. Pri vyprodukovaní sa hormón pohybuje v krvi aby splnil všetky dôležite funkcie.
Nerovnováha testosterónu
Vysoká alebo nízka hladina testosterónu môže viesť k dysfunkcii tých časti tela, ktoré sú kontrolované práve týmto hormónom.
Nízka hladina testosterónu
Pri nízkej hladine testosterónu alebo hypogonadizme, muži môžu zažívať:
- pokles libida alebo chuti na sex
- erektilnú dysfunkciu
- znížený počet spermii
- zväčšené alebo opuchnuté tkanivo prsníka
Postupom času, tieto symptómy môžu ďalej viesť k:
- vypadávaniu vlasov
- strate svalovej hmoty
- poklesu fyzickej sily
- zvýšeniu podkožného tuku
Chronicky alebo dlhodobý nedostatok testosterónu môže zapríčiniť osteoporózu, výkyvy nálady, nedostatok energie a zmenšenie semenníkov.
Ďalšie príčiny môžu byť:
- zranenie semenníkov, kastrácia
- zápal semenníkov
- lieky, napríklad aj analgetiká
- rôzne hormonálne poruchy
- chronické ochorenia, napríklad cukrovka 2 typu, ochorenia obličiek a pečene, obezita, HIV/AIDS
- genetické ochorenia, napríklad ako je Klinefelterov syndróm, Prader-Williov syndróm, hemochromatóza, Kallmanov syndróm a myotonická dystrofia
Vysoká hladina testosterónu
Naopak príliš veľa testosterónu v tele môže viesť k spusteniu predčasnej puberty pred dovŕšením 9 rokov. Táto porucha sa týka hlavne mladých chlapcov a je skôr veľmi vzácna.
U žien vyššia hladina testosterónu môže zapríčiniť vypadávanie hlasov ako u mužov, hrubší hlas a nepravidelné menštruácie, ale taktiež aj:
- zväčšený klitoris
- zmena tvarov a kriviek tela
- zmenšenie prsníkov
- mastnú pokožku
- akné
- rast fúzov na tele a brade
Posledné štúdie taktiež preukázali, že zvýšená hladina testosterónu u žien je spojená s riskom maternicových fibroidov.
Testosteronovú nerovnováhu v tele môžu odhaliť krvné testy.
Hladina testosterónu a starnutie
Hladina testosterónu u mužov prirodzene klesá počas starnutia.
Účinky postupného znižovania hladiny testosterónu počas toho ako muž starne posledné roky zaznamenali čoraz väčšiu pozornosť. Tento efekt sa odborne nazýva oneskorený hypogonadizmus
Po dovŕšení 40 roku, koncentrácia cirkulácie testosterónu v tele sa každým rokom znižuje o približne 1,6% pre väčšinu mužov. Po šesťdesiatke je hladina testosterónu na takej nízkej úrovni, že rovnaká hladina u mladších mužov by bola diagnostikovaná ako hypogonadizmus.
Štatistiky ukazujú, že približne 4 z 10 mužov máju hypogonadizmus kým dovŕšia 45 rokov. Počet prípadov, kedy sa u starších mužov diagnostikovala nízka hladina testosterónu vzrástol o 170% od roku 2012.
Nízka hladina testosterónu bola spojená so zvýšenou úmrtnosťou mužských veteránov. Neskorý hypogonadizmus sa stal zadefinoval ako zdravotné ochorenie, no mnoho z jeho symptómov je bežným javom starnutia.
zdroj: https://www.erekciablog.sk/testosteron/
Medzi tieto symptómy patria:
- slabá erekcia, hlavne v noci
- pokles libida a chuti na sex
- zmeny nálady
- obmedzene kognitívne funkcie
- únava, depresia a hnev
- úbytok svalovej hmoty a fyzickej sily
- úbytok vlasov
- zmena pokožky
- úbytok hustoty a minerálov kosti
- zvýšenie tukov v okolí brucha
Ako aj sexuálna dysfunkcia, neskorý hypogonadizmus bol spojený aj s metabolickými a kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Do akej miery hladina testosterónu klesá, je u každého muža rozdielna, avšak čísla mužov, ktorí pociťujú nízky testosterón sa zvyšuje. Doba sa mení a muži už dávno posunuli hranicu očakávaní od života a mnoho mužov chce žiť vitálne aj po 60tke. Výsledkom toho je, že muži sú si vedomí následkov znižovania hormónu týkajúceho sa starnutia.